Koło Krajoznawczo-Turystyczne „Kałamarz”

19 listopada 2004 w murach Gimnazjum nr 27 w Krakowie przy ulicy Malborskiej 98 odbyła się wyjątkowa uroczystość – 25-lecie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Kałamarz”.

Pani dyrektor mgr inż. Janina Kozub, dyrektor mgr Dariusz Tańcuła oraz główny organizator i pomysłodawca imprezy – mgr Bogusław Nowak gościli uczniów, absolwentów Szkoły Podstawowej nr 70, Gimnazjum nr 27 i ich rodziców, którzy wędrowali z kołem turystycznym przez wiele lat. Przybyło ponad 100 osób.

W uroczystości wzięli również udział: radny Dzielnicy XI Stanisław Stanisławski, grupa koleżanek i kolegów z Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych na czele z w-ce prezesem Piotrem Pacholarzem oraz nauczyciele uczący w Szkole Podstawowej nr 70 oraz Gimnazjum nr 27.

Po powitaniu przybyłych gości prowadzący spotkanie mgr Bogusław Nowak poinformował o początkach Koła Krajoznawczego, które powstało z inicjatywy pani mgr Jadwigi Mróz. Ona to wciągnęła do turystyki „Bogusia” i sympatią wspominała te lata, kiedy uczyła dzieci jak pożytecznie i ciekawie spędzać wolny czas wędrując. Z połączenia koła krajoznawczego prowadzonego przez mgr J. Mróz i koła turystycznego mgr B. Nowaka powstało Koło Turystyczno-Krajoznawcze „Kałamarz”.

Podsumowując 25-lecie istnienia koła „Boguś” przedstawił swoje osiągnięcia w liczbach: 600 wycieczek, 34 obozy letnie i zimowe, w tym 8 krajowych i 26 zagranicznych, 7 wycieczek zagranicznych, 12 000 uczestników oraz 1 000 uczestników obozów. Z ciekawie przygotowanej planszy „Naj” podano:

• najliczniejsza wycieczka – 108 osób ( klasztor w Czernej)

• najwyżej – pod Olimpem w Grecji

• najdalej – Gibraltar i Peloponez

• najwyższa winda – Wieża Eiffla

• najpiękniejszy most – Karola w Pradze

• najbardziej niekonwencjonalne spotkanie z Ojcem Świętym

• najelegantsze pojazdy – gondole w Wenecji

• najwyżej położone obozowisko – chata na Grani

• najmłodszy obozowicz – 6-latek

• najstarszy obozowicz – student

• najdłuższy zjazd narciarski z Rakonia ( Tatry)

• najcieplejszy piec w chacie na Gabańce

• najwyżej na nartach na Wołowcu ( Tatry)

Następnie pan Piotr Pacholarz wręczył mgr Bogusławowi Nowakowi od Zarządu PTSM list gratulacyjny wraz z okolicznościowym kałamarzem odlanym z brązu z napisem „Jubileusz 25-lecia Koła”.

Jak każe tradycja spotkań turystycznych i tym razem zorganizowano pasowanie najmłodszych członków koła oraz odnowiono pasowanie absolwentów i ich rodziców.

A wszystko to odbywało się w biwakowej scenerii dookoła sztucznego ogniska przy śpiewie z akompaniamentem gitar. Nie zabrakło także specjalnie przygotowanej na tę okoliczność grochówki.

Ważnym punktem programu było zwiedzanie kultowego pomieszczenia koła, gdzie wszystko się zaczęło. Przywołanie wspomnień z wędrówek ułatwiały kroniki a także okolicznościowa wystawa. Dzięki pomocy koleżanek Marty Przegon i Ewy Tlałki każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz pamiątkowy znaczek. I choć trudno było się rozstać to pozostała nadzieja na spotkania na szlakach turystycznych.

W następnych latach szkolnych tradycja koła „Kałamarz” kontynuowana była przez kolejne osoby prowadzące działalność turystyczną w naszej szkole.