Ekologiczne „CHANGES” w Gimnazjum 27

W dniach 18-19 listopada br. W Gimnazjum nr 27 przy ul. Malborskiej 98 odbyły się międzynarodowe warsztaty ekologiczne pod hasłem „Moje środowisko”. Uczestniczyli w nich uczniowie ze szkół w Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii i oczywiście z Polski. Realizują oni wspólnie już od dwóch lat międzynarodowy projekt pt. Changes w ramach programu Socrates Comenius Akcja 1.Inicjatorką i organizatorką tej współpracy jest nauczycielka j.angielskiego pani M.Solarska przy stałym poparciu koleżanek anglistek i germanistki: pani M.Nowocień, pani B.Stanek, pani E.Czarnoty, pani A.Kamińskiej.

Uczniowie naszego gimnazjum już kilkakrotnie wyjeżdżali z opiekunami na spotkania warsztatowe do Belgii, Wielkiej Brytanii i Danii. Tym razem gościliśmy przedstawicieli zagranicznych szkół u siebie. Starannie przygotowany program pobytu zagranicznych gości zyskał ich duże uznanie. Byli zachwyceni pracą naszej młodzieży, na którą złożyło się porównywanie wyników wcześniej przeprowadzonych ankiet na temat świadomości ekologicznej rówieśników w swoim środowisku lokalnym. Tę część warsztatową przygotowała i prowadziła pani Krystyna Pułczyńska.

Powszechna znajomość języka angielskiego ułatwiała pracę pełne porozumienie między gośćmi a gospodarzami.

Na program artystyczny złożyła się słowno muzyczna pantomima ilustrująca legendę powstaniu grodu Kraka w wykonaniu uczennic z klasy 3a i 3f przygotowana pod kierunkiem pani Małgorzaty Ćwiertni.

Zajęcia warsztatowe zakończył pokaz mody ekologicznej, w którym modelki zaprezentowały stroje zrobione z surowców wtórnych ( toreb plastikowych, worków na śmieci, papieru, kapsli i różnego rodzaju opakowań).

Ważnym punktem programu pobytu naszych gości były warsztaty w terenie, na które złożyła się wycieczka do Rezerwatu Przyrody Nieożywionej „Bonarka” prowadzona przez uczniów – gospodarzy z klasy 2a pod kierunkiem pani W. Adamskiej i U. Kożuchowicz.

Popołudnia zagraniczni uczniowie spędzali z rówieśnikami goszczącymi ich w swoich domach. Zwiedzili Wawel, Stare Miasto, Wieliczkę. PrzyjaĽnie, które nawiązały się podczas wspólnie spędzonego czasu, trwają w korespondencji e-mailowej. Niektórzy rodzice młodych gości wyrazili swą wdzięczność za serdeczną opiekę nad ich dziećmi w polskich domach, przesyłając pocztą internetową kwiaty.

Spotkanie to było niezwykle budujące dla przyszłości młodzieży naszej szkoły i nawiązana została dobra współpraca między młodymi Słowianami, Anglosasami i Wikingami.

Marta Przegon

Przywitanie Przywitanie

Przywitanie gości w holu szkoły

Przemowienie Przemowienie