Ekologiczne „CHANGES” w Gimnazjum 27

  W dniach 18-19 listopada br. W Gimnazjum nr 27 przy ul. Malborskiej 98 odbyły się międzynarodowe warsztaty ekologiczne pod hasłem „Moje środowisko”. Uczestniczyli w nich uczniowie ze szkół w Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii i oczywiście z Polski. Realizują oni wspólnie już od dwóch lat międzynarodowy projekt pt. Changes w ramach programu Socrates Comenius Akcja 1.Inicjatorką i organizatorką tej współpracy jest nauczycielka j.angielskiego pani M.Solarska przy stałym poparciu koleżanek anglistek i germanistki: pani M.Nowocień, pani B.Stanek, pani E.Czarnoty, pani A.Kamińskiej.

  Uczniowie naszego gimnazjum już kilkakrotnie wyjeżdżali z opiekunami na spotkania warsztatowe do Belgii, Wielkiej Brytanii i Danii. Tym razem gościliśmy przedstawicieli zagranicznych szkół u siebie. Starannie przygotowany program pobytu zagranicznych gości zyskał ich duże uznanie. Byli zachwyceni pracą naszej młodzieży, na którą złożyło się porównywanie wyników wcześniej przeprowadzonych ankiet na temat świadomości ekologicznej rówieśników w swoim środowisku lokalnym. Tę część warsztatową przygotowała i prowadziła pani Krystyna Pułczyńska.

  Powszechna znajomość języka angielskiego ułatwiała pracę pełne porozumienie między gośćmi a gospodarzami.

  Na program artystyczny złożyła się słowno muzyczna pantomima ilustrująca legendę powstaniu grodu Kraka w wykonaniu uczennic z klasy 3a i 3f przygotowana pod kierunkiem pani Małgorzaty Ćwiertni.

  Zajęcia warsztatowe zakończył pokaz mody ekologicznej, w którym modelki zaprezentowały stroje zrobione z surowców wtórnych ( toreb plastikowych, worków na śmieci, papieru, kapsli i różnego rodzaju opakowań).

  Ważnym punktem programu pobytu naszych gości były warsztaty w terenie, na które złożyła się wycieczka do Rezerwatu Przyrody Nieożywionej „Bonarka” prowadzona przez uczniów – gospodarzy z klasy 2a pod kierunkiem pani W. Adamskiej i U. Kożuchowicz.

  Popołudnia zagraniczni uczniowie spędzali z rówieśnikami goszczącymi ich w swoich domach. Zwiedzili Wawel, Stare Miasto, Wieliczkę. PrzyjaĽnie, które nawiązały się podczas wspólnie spędzonego czasu, trwają w korespondencji e-mailowej. Niektórzy rodzice młodych gości wyrazili swą wdzięczność za serdeczną opiekę nad ich dziećmi w polskich domach, przesyłając pocztą internetową kwiaty.

  Spotkanie to było niezwykle budujące dla przyszłości młodzieży naszej szkoły i nawiązana została dobra współpraca między młodymi Słowianami, Anglosasami i Wikingami.

  Marta Przegon

Przywitanie Przywitanie

Przywitanie gości w holu szkoły

Przemowienie Przemowienie

Przemówienie

przedstawienie przedstawienie przedstawienie
przedstawienie

Przedstawienie

recital recital recital
recital

Recital

warsztaty warsztaty warsztaty
warsztaty warsztaty warsztaty
warsztaty warsztaty warsztaty
warsztaty warsztaty warsztaty
warsztaty warsztaty warsztaty
warsztaty warsztaty warsztaty
warsztaty

Warsztaty

rozmowy rozmowy rozmowy
rozmowy

Rozmowy

bonarka bonarka bonarka
bonarka bonarka bonarka

Bonarka

  • Facebook
  • Google+